Lysá hora

V našem krásném moravském pohoří je výletních míst nespočet. Ale naprosto jedinečná je nejvyšší hora Beskyd.
Nejste-li nějak moc nároční chodci, či turisté, ubytuje se v hotelu Ondráš z Beskyd. Nebo hned vedle na hotelu Sepetná. Ty dva jsou totiž nejblíže kýženému vrcholu. Na Ondráši občas nefunguje kuchyň a na Sepetné dělají neubytovaným u nich problémy. Pokud tedy přijedete navečer, berte si něco k jídlu. Tedy jen pokud budete na Ondráši. Na Sepetné večeři dostanete, pokud jste u nich ubytováni, pokud ne, máte problém.
Ale nyní k pobytu celému. Na Lysou horu se dostanete po pohodlné a upravené cestě, na které vystřídáte všechny barvy našich turistických značek.
vysílač na hoře
Jsou samozřejmě i jiné přístupové cesty, a to od Malenovic (ne těch u Zlína), nebo od Mohelnice (ne té u Olomouce).
Je jedno, kterou trasou se vydáte, všechny jsou stejně hezké. Pokud však chcete vidět vodopády, musíte od Malenovic. A u této trasy lze také navštívit proslulou Ivančenu, kde je mohyla z kamenů, které sem lidi pokládají. Za války zde byli popraveni skauti a za komunistů se sem chodily skupiny trampů uctít jejich památku. Že se to komunistům nelíbilo je nasnadě, a tak jste tam potkali i trampy jako pracovníky STB.
Lysá hora je vysoká 1324 metrů a jako jedna z mála odolala vůni peněz a pohodlí. Tudíž musíte nahoru pěšky, protože žádná lanovka zde není, a asi prý ani nebude. Takže nehoře nepotkáte takové turisty, kteří nejsou alespoň minimálně zdatní.
turista s batohem
Tento vrchol má několik zvláštností, mimo tu, že nemá lanovku. Tou je hospoda, kde se pravidelně scházejí místní z okolních chat a obcí. Nejsou líní si sem zajít na několik piv, či „štamprlu“ něčeho ostřejšího. Toto nikde jinde u nás neuvidíte.
Nu a pokud chcete vidět něco jako prales, ani to není problém. Je to kus nefalšované beskydské divočiny a asi proto kolem nevede žádná turistická stezka. Pokud to tedy chcete vidět, je nutno si toto objednat předem jako exkurzi.
Tak hezké zážitky.