Tuhle hru zná asi každý a málokdo neví, jak se hraje. Ač je škála stolních her čím dál širší a také velice vynalézavá, aby hráče co nejvíce zaujala, tak se právě dostihy a sázky pořád nacházejí velmi vysoko v žebříčku prodávaných a hraných her.
Ve zkratce si připomeňme, co je cílem. Tuto hru hrajeme v 2-6 hráčích, hází se kostkou a každý má svou figurku. Během naší cesty nakupujeme koně, dostihy na ně a také ostatní věci. Časem začínáme vybírat na základě těchto nákupů peníze od dalších spoluhráčů. Vyhrává hráč s největším obnosem peněz. Průběh hry může být celkem dlouhý, záleží, jakou hráči zvolí strategii. To myslím, že k průběhu stačí, protože opravdu většina lidí to zná.
Zajímavé je, jak hra vznikla. Předlohou k této hře, byla velice známá hra monopoly. Dostihy a sázky jsou českou verzí. Tu poprvé uvedl v roce 1983 tiskař Ladislav Mareš. Hry se prodali statisíce kusů a do dnešní doby se vydávají nová a nová vydání. Dokonce došlo i na novou hru, která je určená pro naše nejmenší, ta nosí název “Dostihy a sázky junior“. Jak už jméno naznačuje, tak hra je téměř totožná, jen pravidla jsou snazší, aby je zvládali i děti.
Přemýšleli jste někdy také nad jmény koní? Jsou smyšlená nebo to není úplně pravda?
Faktem je, že většina jmen koní se inspirují skutečnými závodníky Velké pardubické. Alespoň se můžeme domnívat, pokud si jména vyhledáme. Konkrétně 15 koňů bylo někdy zapsáno na závodech Velké pardubické a pouze 9 ne. Proto tato jména mohla být smyšlená nebo můžeme význam hledat jinde.
Rozebírat všechna jména a původ by bylo opravdu na dlouho. Zaměřme se tak na koně nejlevnější a nejdražší, ať je to zajímavé.
Stájí za kterou utratíme nejméně peněz ve hře je oranžové barvy a jsou v ní dva koně. Fantome a Gavora. Obě tato jména jsou reálná a v minulosti koně těchto jmen závodili. Konkrétně Fantome, se v roce 1874 stal vítězem závodu. Je to významné i s důvodu, že se jednalo o úplně první ročník soutěže. Druhá v této stáji je klisna Gavora, která se narodila až v roce 1958, a ve Velké pardubické nikdy nevyhrála.
A teď ti nejdražší a v naší oblíbené deskovce nejcennější koně! Narcius a Napoli. Asi vás zklame, že jméno prvního koně je nejspíše bez historie, nejcennější Napoli se objevil na Velké pardubické dokonce dvakrát. Jednou to byla klisna, jednou hřebec. Hřebec však nikdy nestartoval, pouze byl v listině zapsán a klisna byla nejlépe na osmém místě. Takže možná také zklamání. Vyplývá z toho jedno, neodsuzujme hned toho nejméně cenného koně, ve skutečnosti byl legendární!